رولیک + انواع و استانداردهای 1402

رولیک چیست :

رولیک درواقع نوعی هرز گرد است که در تجهیزات انتقال مواد و اشیا و در معادن، کارخانجات، فرودگاه ها و سایرمکانهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. رولیک به نوعی عضو اصلی نوار نقاله می باشد که با عملکرد هرز خود به همراه سایر اجراء باعث انتقال و جابجایی مواد و اشیا و …. می شود. رولیک ها از نظر ساختاری و جنس رولیک به دو دسته رولیک فلزی و رولیک پلیمری تقسیم می شود. رولیک پلیمری معمولا از جنس هایی مانند رولیک تفلونی یا رولیک پی تی اف ای، رولیک پلی اورتان رولیک پی ای و رولیک اچ دی پی ای ساخته می شود . رولیک درهمه صنایع و شرکتهای مختلف از جمله معادن سنگ آهن معادن ذغال سنگ، مواد غذایی فرودگاه ها و غیره کار برد دارد.

گروه صنعتی کارارول با ربع قرن تجربه علمی و اجرایی در زمینه تهیه، مشاوره و  تولید رولیک در حال فعالیت می باشد. شرکت کارارول یکی از شرکت های سازنده رولیک در ایران است که در زمینه ی طراحی و ساخت تجهیزات خطوط انتقال و قطعات جانبی تحت لیسانس RUL MECA با استفاده از متریال با کیفیت و مطابق با استاندارد فنی و مهندسی فعالیت می نماید. کارخانه رولیک سازی کارارول آماده میزبانی از شرکت های محترم جهت بازدید و نمایش توانمندیهای خود است. رولیک ها معمولاء در قطرهای 6 و7 و9 سانت تولید میگردد. و اکثر مواقع رولیک های قطر 9 را بصورت تعویضی (قابل تعویض بلبرینگ )تولید می گردد.

انواع رولیک :

رولیک ها بر اساس نوع کارایی نوار نقاله رولیکها دارای انواع متفاوت میشوند . رولیک تفلونی، رولیک راهنما، رولیگ ضربه گیر، رولیک رفت، رولیک برگشت و …

 

رولیک ضربه گیر :

رولیک ضربه گیر Impact Roller  در قسمتی از خطوط انتقال مواد قرار می گیرند که در آن قسمت با ریزش مواد بر روی خط مواجه هستیم.

قرار گیری یک روکش از رینگ های لاستیکی بر روی رولیک ضربه گیر با ضخامت و مقاومت مناسب، باعث کاهش شدت ضربه مواد بر رولیک ضربه گیر می گردد. با توجه به مطالب فوق کارارول به عنوان تولید کننده رولیک با کیفیت ترین رولیک ضربه گیر با توجه به سایز و تقاضای شما مشتریان را ارائه می نماید.

 

رولیک ضربه گیر
رولیک ضربه گیر

رولیک رفت :

رولیک رفت Carrying roller   رولیک رفت یکی از مهم ترین رولیک های پر کاربرد می باشد که برای انتقال مواد در خطوط انتقال مورد استفاده قرار می گیرد. رولیک رفت از جمله قطعاتی می باشد که بیشترین اصطکاک را متحمل می شود. بنابراین کیفیت قطعات رولیک رفت از اهمیت به سزایی برخوردار است

رولیک برگشت :

رولیکهای برگشت  Return roller در قسمت برگشت تجهیزات انتقال استفاده می شود، در واقع از قسمت تخلیه به قسمت بارگیری ، وظیفه اصلی رولیک برگشت نگه داشتن نوار بازگشتی است که به دو صورت افقی و V  شکل اجرا می شود؛ تیپ V  شکل برای تحمل نوار های سنگین مناسب تر است.

نوع چیدمان و ساختمان رولیک های برگشت

قطعات آّب بندی رولیک ها تمام از Nylon6 می باشد، بدنه ی رولر ها و هوزینگ های بلبرینگ از جنس فولاد ST-37 بوده و ضخامت آن ها با توجه به طول رولر ها و استاندارد رولمکا یا درخواست سفارش دهند تعیین می گردد.

رولیک تعویضی :

رولیک تعویضی  repair Roller : نوعی به رولیک است که بعد از بین رفتن قطعات هرزگرد داخلی در صورت نیاز این قابلیت را دارند که دمونتاژ شوند. مهمترین بخش رولیک تعویضی بلبرینگ است و در این نوع رولیک امکان تعویض آن مهیا است. چرا که لوله و متریال آن با داشتن ضخامت بالا قابل استفاده بوده و به همین دلیل رولیک تعویضی اقتصادی ترین رولیک می باشد.

رولیک مخروطی :

در برخی از رولیک ها به دلیل اینکه بخشی از بدنه ی آن نسبت به سایر طرفین از قطر کمتری برخوردار است ، در نتیجه حالت مخروطی به خود گرفته اند و به رولیک های مخروطی نام گذاری شده اند. رولیک مخلوطی نیز در دو نوع ، رولیک مخروطی پرسی و نیز رولیک مخروطی بلبرینگ تعویضی تولید می شود. رولیک مخروطی شکل از لحاظ ساختار کلی به دو شکل استوانه ای و مخروطی تولید می شوند که نوع استوانه ای آن مرسوم ترین آن ها در بین تمامی رولیک هاست.

رولیک تفلونی :

رولیک های پلیمری یا تفلونی در تولید رولیک تفلونی ، تفلون را تراشکاری کرده و تمامی قطعات جانبی رولیک را مانند بلبرینگ ، کاسه نمد و … بر روی پوسته اصلی آن ساخته می شود.

ساخت نوار نقاله :

یکی دیگر از فعالیتهای شرکت کارا رول به عنوان تولید کننده رولیک، ساخت انواع نوار نقاله به همراه تجهیزات رولیک آن می باشد

رولیک ۳ تیکه قلاب دار

یکی دیگر از تولیدات کارخانه رولیک سازی کارارول تولید رولیک سه تکه قلاب دار است که در انواع سایز مورد نظر مشتری و برای مصارف مختلف تولید و در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت

رولیک ۳ تیکه قلاب دار

مزایای استفاده از رولیک در نوار نقاله؟

نوار نقاله های غلتکی که از رولیک در آنها استفاده شده باعث کاهش نیروی جاذبه برای انتقال وسایل می شود. قرار دادن نوار نقاله رولیک دار به این معنی است که شما می توانید محصولی را بدون منبع تغذیه جابجا کنید. این یک سود و منفعت است زیرا بدان معنی است که برای جابجایی کالا از A به B به هیچ نیرویی نیاز ندارید ، همچنین هزینه کمتری داشته و سازگار با محیط زیست است. به دلیل عدم نیاز به هیچگونه نیرو ، این امر نیاز به هزینه های نگهداری را کاهش می دهد ، بنابراین دوباره ، هزینه عملکرد و زمان نگهداری نوار نقاله را کاهش می دهد.

هنگامی که شما نیاز به حمل کالا درمسافت طولانی دارید ، احتمالاً مناسب ترین محصول نوار نقاله رولیک دار است.

می توان سرعت حرکت را کنترل کرد بنابراین به کاهش خطر کمک می کند.

نوار نقاله رولیک دار، دارای قدرتی است که قادر به تحمل بارهای سنگین است ، به همین دلیل معمولاً از آنها در صنعت تولید استفاده می شود.

سیستم نوار نقاله رولیک دار را می توان به مناطق تقسیم کرد ، به این معنی که هر منطقه را می توان به صورت جداگانه کنترل کرد که به هر منطقه اجازه می دهد فقط در صورت وجود یک مورد به کاهش هزینه ها و بهبود کارایی کمک کند.

از دهه 70 تاکنون ، سیستم های نوار نقاله از جمله نوار نقاله رولیک دار، شاهد پیشرفت هایی در فن آوری ها و نوآوری های خود از معرفی و بهینه سازی نوار نقاله های قدرت گرفته تا استفاده از رایانه برای کنترل برنامه های پیچیده بوده اند. به طور مداوم تغییرات جدیدی در سیستم های نوار نقاله وجود دارد تا صنعت را در حرکت نگه دارد ، همه با هدف کاهش زمان و افزایش عملکرد مطلوب.

رولیک در صنایع مختلفی منجمله در صنایع ذیل کاربرد دارد

صنایع غذایی / صنایع دارویی / صنایع حمل و نقل و پست / صنایع معدنی / صنایع فضایی و ….

مزیت رولیک کارارول

کارخانه رولیک سازی کارارول برای تولید رولیک خود از لوله های سایز ۶۰ و ۷۶ و ۸۹ و ۱۰۲ و ۱۰۸ و ۱۱۵ و ۱۳۳ و ۱۴۰ و ۱۵۹ و …..که از کارخانجات معتبر ایران تولید شده استفاده می نماید.

همچنین این شرکت با استفاده از تجهیزات به روز و دانش محور، منجمله دستگاه جوش خودکار، باعث افزایش کیفیت و دوام رولیک های تولیدی خود می شود تا با این خدمت رضایت مشتریان خود را نیز جلب نماید.

اجزاء رولیک:

لوله، بیرینگ، هوزینگ، شافت، گردگیر یا کاسه نمد، خار

لوله:  جنس لوله های رولیک معمولا از دو نوع هست ST37 و ST52 می باشد، لوله ها غالبا از دو نوع درز دار و در مخفی

میباشد که لوله های درز مخفی یا مانیسمان از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

بیرینگ ها:  مهمترین قسمت رولیک نوع بیرینگ آنها می باشد

بیرینگ با کیفیت باعث عمر بیشتر رولیک می شود. درهر رولیک از دو بیرینگ استفاده می شود.

هوزینگ:  قسمتی هست که بیرینگ و گردگیرها در آن قرار می گیرند، هوزینگ ها معمولا از جنس

می باشد. ST52 فلز

شافت : شافت رولیک یکی از مهمترین قسمت های رولیک می باشد ک رولیک را در پایه نگه می دارد. جنس شافت ها معمولا از

می باشد. CK45 از جنس

گردگیریا کاسه نمد:  گردگیرها در رولیک محافظ بیرینگ ها می باشد و کار جلوگیری از ورود گرد و غبار و رطوبت و آسیب

رساندن به بیرینگ ها را انجام می دهد.

خار:  قطعه ی فلزی می باشد که از جنس فنری برخوردار است و کار خار جلوگیری از حرکت بیرینگ ها می باشد.

برای مشاوره و استعلام قیمت رولیک

09123575541

 

مشخصات رولیک :

ساختار و الگوی استفاده از رولیک بستگی به نوع کاربرد متفاوت است و همچنین تعداد رولیک و زاویه هر یک از رولیک ها در یک ردیف براساس مقطع، بار انتقالی و ظرفیت مواد متفاوت می باشد

قطر استاندارد رولیک

قطر استاندارد رولیک

طول استاندارد رولیک

طول استاندارد رولیک

نتیجه گیری :

برای انجام یک خرید مناسب پیشنهاد مییدهیم موارد ذیل را رعایت نمائید:

• قبل از خرید رولیک، شرایط محیطی، جغرافیایی، شاسی، وزن بار، طول نوار نقاله و حرارت و رطوبت را در نظر بگیرید و با متخصصان مشورت کنید.

• نقشه دقیق با جزئیات کامل از سیستم نوار نقاله خود تهیه کنید و به فروشنده بدهید.

• قبل از ساخت شاسی نوار نقاله، رولیک مناسب را خریداری کنید.

• از بلبرینگ های معتبر و متریال با ضخامت بالا استفاده کنید.